Sivu 1/1

Peruskurssi 2015 - täynnä

Lähetetty: 30.09.2015, 20:52
Kirjoittaja kuisma
Kurssi järjestetään vain LaSan jäsenille. Kurssin hinta on 60 €. Kurssin hinnalla saa jaettavan materiaalin, henkilökohtaista koulutusta ja ohjausta, kokeilupatruunat (10 + 10) pitkien aseiden iltaan, yhden kierroksen LaSan pistoolikuukausikisoihin sekä yhden teoria- ja käytännön kokeen yrityskerran. Kokeiden lisäkerrat maksavat 5 €/kerta (max. 3 yritystä).

Aiempi harrastus ei ole vaatimus kurssille pääsemiseksi. Kyky toimia rauhallisesti ja ajatuksen kanssa ohjatussa koulutustilanteessa, sekä omaksua asioita nousujohteisesti riittää. Kurssilla on tilaa rajoitetusti, koska haluamme pitää koulutuksen laadukkaana.

Kurssin ammunnat toteutetaan suurimmaksi osaksi pistoolilla. Lajin vaatima minimikaliiperi on 9x19mm. Kurssilla tarvitaan pistoolin lisäksi vähintään kolme lipasta sekä vyökotelot pistoolille ja lippaille. On erittäin toivottavaa, että kurssilaisilla on omaa kalustoa. Järjestämme rajallisesti myös lainavarusteita ja aseita paikalle, jos omaa asetta ei ole. Mainitkaa mahdollisesta laina-aseen tarpeesta ilmoittautuessanne kurssille.

Harjoituksissa ja käytännön kokeessa tarvittavat patruunat on kustannettava itse. Jos kurssilaisella ei ole omaa asetta, ampumatarvikelupa pistoolin ja pienoispistoolin patruunoille tulee hankkia viimeistään kurssin alkaessa (lisätietoa: http://www.poliisi.fi/luvat/aselupalomakkeet -> Perustelut ampuma-aselain mukainen lupa). Saat hakuprosessin avuksi todistuksen kurssille osallistumisesta. Seuran kalustoa pystymme lainaamaan, mutta patruunoiden myyntiä ja kuljettelua radalle emme pääsääntöisesti tee.

Seura-aseiden kaliberi on 9 mm (9x19 mm), perustekniikan ja tarkkuuden harjoittelussa käytetään myös pienoispistoolia (.22LR).

Kurssin jälkeen ampuja:
• Hallitsee turvallisen aseenkäsittelyn periaatteet ja tuntee oman vastuunsa
• Osaa toimia turvallisesti practical-kilpailuissa ja harjoituksissa ampujana sekä toimitsijana
• Hallitsee lajin keskeisimmät säännöt
• Tuntee ammunnan perustekniikan eri osa-alueet
• Hallitsee tärkeimmät aseenkäsittelyn perustekniikat practical-ammunnassa
• Voidaan kirjata edustamansa seuran puolesta SAL:n practical-jaoston turvallisen ampujan listalle

Kurssin läpäisy edellyttää:
• hyväksytysti suoritettua teoriakoetta
• hyväksytysti suoritettua käytännön näyttökoetta
• yhtä pistetulosta LaSan pistoolikuukausikilpailuista

Kurssin pääkouluttajina toimivat Mikko Kuisma, Perttu Piironen ja Ville Broman.

Lisätietoja: Mikko Kuisma 0400 750 403

Aikataulu
-LA24.10. klo 10.00-16.00
Aloitussessio 6 h, sisältää keskeisen teorian ja tarkkuuden perusedellytykset käytännössä
-TI 27.10. 18.30-20.30
Tarkan laukauksen kertaus, ote ja asento
-TO 29.10. erät klo 18.00 ja 19.00
Kuukausikisat pistoolilla Muukossa
-TI 3.11. 18.30-20.30
Veto ja lippaanvaihto, varusteet, ratakomennot - teoriakokeen suoritus/ryhmä jaetaan puoliksi
-TI 10.11. 18.30-20.30
Liikkuminen aseen kanssa, toiminta stagella ja ratakomennot käytännössä (teoriakokeen varapäivä/uusinta)
-LA 14.11. n. klo 14-18
Kisojen jälkilöylyt (Heikki + Petri), otetaan pääkisan jälkeen samoissa kulisseissa, jolloin kurssilaiset ovat nähneet touhua ja pääsevät harjoittelemaan valoisassa valmiissa kulisseissa, ensin stageharjoittelu sekä Strong & weak, poimiminen pöydältä, asennon vaihto ja vaikeat asennot
-TI 17.11. 18.30-20.30
Stageharjoittelua, toivotuimmat
-La 21.11 klo 11.00-13.00
Näyttökoe (päivällä valon takia)
-TI 24.11 18.30-20.30
Pitkien aseiden kerta, näyttökokeen uusintamahdollisuus
-TO 26.11. erät klo 18.00 ja 19.00
Kuukausikisat pistoolilla Muukossa, todistusten jako

:arrow: ---------------------
Kurssimaksu 60 €, eräpäivä 23.10.2015
Saaja:
Lappeenrannan Siluettiampujat ry
FI 59 4108 1040 0886 10
Viestikenttään kurssilaisen nimi ja teksti "peruskurssi 2015"

Re: Peruskurssi 2015 - täynnä

Lähetetty: 20.10.2015, 00:06
Kirjoittaja kuisma
Nyt mukana on 11 ilmoittautunutta
Jani H
Sami H
Timo V
Kari V
Heikki K
Jani P
Jarkko N
Ilkka A
Jasu S
Samuli K
Tapio S

Re: Peruskurssi 2015 - täynnä

Lähetetty: 23.10.2015, 17:25
Kirjoittaja kuisma
Kaikille on nyt varattu mutkaa ja ampumatarviketta ensimmäisiin kertoihin. Ja oman aseen omistajat: muistakaa ottaa se 50-100 patruunaa joka kerralle mukaan.

Aloituspäivän aikana tarjolla jotakin pientä purtavaa ja juomaa, mutta eväitäkin voi ottaa mukaan. Ja muistakaa, että ampumaradalla on aina kylmä. Laittakaa lämpimät vaatteet ja kengät ja ottakaa vaikka pientä varavaatetta mukaan. Ensimmäisenä päivänä olemme osan ajasta sisällä kahvion puolella ja osa ajasta käytetään ulkona harjoitteluun ja ampumiseen.

Henkilökohtaisista varusteista mukana on hyvä olla myös kynä suojaimien lisäksi. Muuten pärjäillään hyvin terveellä järjellä ja positiivisella asenteella.

Ja ennen kuin joku ehtii kysymään, niin joo, kaikissa tapaamisissa ei ole pakko käydä. Pääsasia, että itse huolehdit siitä, että kurssin tavoitteet täyttyvät ja läpäiset nuo vaadittavat testit.

Radalla nähdään, ja muistetaan:

SORMI - SEKTORI :D

KMikko

Re: Peruskurssi 2015 - täynnä

Lähetetty: 14.11.2015, 22:28
Kirjoittaja kuisma
Kurssikisa saatiin lauantaina päätökseen, ja päivän aikana opittiin paljon. Jokainen selvästi petrasi päivän aikana monessakin asiassa, ja jos vertaa stagen 1 tutinoita loppupäivän suoritukseen, niin kehitys oli huimaa. Rutiinia saatiin ainakin sen verran, että loppupäivästä kenenkään ei tarvinnut pelätä ja osumiakin saatiin. Hyvä näin!

Osumista puheen ollen, katselkaapa tuossa seuraavassa olevia tuloksia. Siis että miten pisteiden ja ajan suhde vaikuttaa kokonaistulokseen. Parhaan osumakertoimen ampuja saa stagen maksimipisteet ja muut laitetaan perään järjestykseen. Hyvillä osumilla pärjää, PAITSI jos ampuu liian hitaasti. Jos taas yrittää ampua hyvää aikaa ja ampuu ympäri taulua tai ohi, niin hitaammalla ajallakin menee ohi. Tämän kisan ratkaisevin stage oli se pöytälähtö, Stage 4, jossa Tapsa ampui 96 pistettä. Vaikka Timo oli lähes puolet nopeampi, niin pisteitä tuli muutaman missin takia vain 32. Lopputulemana Tapsa sai stagelta 110 pistettä ja seuraavaksi tullut Timo 60.4266 (54,93%) jne. Joka tapauksessa voittaja otti lähes 50 pisteen eron Timoon ja 110 pisteen eron Kariin ja Jarkkoon.

Stagella 6 taas Timo ampui suorituksen alle kuuteen sekuntiin, ja vaikka pisteitä jäikin puuttumaan maksimista, niin stagelta tuli pisteitä Timolle 50. Seuraavaksi ampunut Jarkko sai taulusta pisteitä 50, mutta osumakerroin (Hit factor) oli Timoa huonompi, joten stagen tulokseksi tuli Jarkolle 43,9580 pistettä (87,92%). Jani taas sai stagelta 0 p, sillä suorituksessa tuli viisi proc pitämällä jalkaa väärässä paikassa ja se nollasi stagen. Maksimihan tällä stagella oli 50 p, joten siitä -50 on 0 vaikka tämän olisi ampunut kuinka nopeasti tai hitaasti tahansa.

Tarkistulistasta (Verify) pääset vielä katsomaan, että monta A, C, D, ym osumaa kukakin ampui milläkin stagella.

Jokainen pääsi kuitenkin vähän loistamaan toisella ja vähän törttöilemään toisella stagella, ja välillä kaikkia nauratti :D , se kai harrastuksen pääasia. Vertailua voi tehdä myös pääkilpailun tuloksiin, jotka löytyvät tuolta:
viewtopic.php?f=3&t=1426
Vertausta ei voi tehdä suoraan stagepisteistä, vaan katsokaa Hit Factoria, eli pisteitä ja aikaa.

Jatketaan näistä tiistaina 17.11. 18.30-, mahdollisesti TO 19.11. 18.30-(Lasa harjoitusten yhteydessä vapaata harjoittelua), sekä LA 21.11. klo 11, jolloin oli käytännön näyttökoe. Tämän jälkeen vielä TI 24.11. pitkien aseiden iltamat ja TO 26.11. kk-pistoolikisat ja todistusten jako.

DVC - Mikko

Re: Peruskurssi 2015 - täynnä

Lähetetty: 23.11.2015, 02:33
Kirjoittaja kuisma
Tässä vihdoin näyttökokeen suoritukset laskettuna stagemuodossa. Varsinaisen kokeen osalta ensimmäiseksi ampunut puolisko ampui kokeen sellaisenaan, kuin mitä ohjeessa luki. Toisen puoliskon osalta ensimmäistä ja toista suorituspaikkaa muutettiin virtaviivaisemmaksi johtuen aikataulusyistä, tuloksissa MOD osio 1 ja 2.

Bonuksena luukkustage ja seinän hively, jotka on tuloksissa staget 6 ja 7.

Huomatkaa taas tuloksista, että hyviä A-osumia ampuva pärjää. Tietysti jos joku ampuu nopeammin samat osumat, niin nopeammin ampuva voittaa. Jos hitaammalla on kaksinkertainen aika, tuloksistakin jää vain puolet nopeampaa suoritukseen verrattaessa. Jos taas ampuu muutaman ohilaukauksen ja paljon C- ja D-osumia, ei saa pisteitä. Ei, vaikka aika olisi kuinka kova.

Hyvää lauantaissa oli se, että homma oli turvallista ja ketään ei kai pelottanut. Vaikka vähän taisi kyllä jännittää. Porukka viihtyi, kuuli toinen toistaan parempia juttuja ja selityksiä. Sääkin oli mitä mainioin, välillä satoi vettä ja välillä räntää :D

Kiitos myös muutamalle apumiehelle ja -naiselle, jotka saivat homman pyörimään!